Kiedy można się spodziewać pierwszych efektów pozycjonowania?

29 sierpnia 2019

Jak długo trzeba czekać na wyniki pozycjonowania? Kiedy spodziewać się pierwszych rezultatów działań SEO? Te pytania nurtują każdego, kto decyduje się na podjęcie działań zmierzających w kierunku poprawy widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Niezależnie, czy robisz to samodzielnie, czy zawierzyłeś w tym względzie wyspecjalizowanej agencji SEO - na efekty pozycjonowania trzeba będzie nieco poczekać. 

 

Sztuka SEO - jak zwykliśmy mawiać - to maraton, a nie sprint. Cierpliwość jednak popłaca, ponieważ odpowiednio poprowadzone działania pozycjonujące mogą przynieść witrynie korzyści na długie miesiące, a nawet lata. Wracając jednak do kluczowych pytań - kiedy można spodziewać się pierwszych “picków” w wynikach wyszukiwania i od czego zależy ich tempo?

 

brad neathery nPy0X4xew60 unsplash

Masz pytania?

 

 

 

 

Podstawowe czynniki wpływające na szybkość efektów działań SEO

 

Strona stronie nierówna. Każda działa w różnym otoczeniu, ma różną strukturę i wymaga indywidualnego podejścia do pozycjonowania. Czy to oznacza, że odpowiedź na pytanie z tematu artykułu brzmi “to zależy”? 

 

I tak, i nie, ponieważ doskonale wiemy, jakie czynniki rzutują na efekty pozycjonowania, natomiast nie możemy określić precyzyjnie tempa spodziewanych rezultatów działań SEO w odniesieniu do abstrakcyjnej strony, jeżeli nie wykonamy wcześniej audytu SEO i analizy konkurencji. Co więc będzie miało wpływ na to, jak szybko pozycja strony zacznie szybować w górę? 

Wpływ branży i tematyki strony na jej pozycjonowanie 

 

Wybaczcie porównanie, ale znacznie łatwiej jest osiągnąć sukces w pływaniu synchronicznym, niż w piłce nożnej, chociaż obie te dyscypliny wymagają olbrzymiego zaangażowania i pracy. Dlaczego tak się dzieje? Czynnikiem różnicującym jest konkurencja panująca w obu sportach i ilości osób je uprawiających.

 

Podobnie ma się rzecz z pozycjonowaniem. Szybciej będzie można osiągnąć sukces w lokalnym pozycjonowaniu strony firmy zajmującej się np. naprawą kas fiskalnych, niż w ogólnokrajowym przedostaniu się do topu stron z branży kredytowej. Sukces obu projektów jest możliwy, ale wymaga zgoła różnego nakładu czasu i pracy specjalistów od pozycjonowania. 

 

Konkurencyjność i dobór fraz a działania SEO

 

Czyżby coś się nam pomyliło? Znów o konkurencji? Tak, tylko tym razem nie tyle o konkurencji rynkowej, co konkurencyjności fraz, na które chcemy pozycjonować stronę. 

 

Wyobraź sobie sytuację, w której Twój mały, oferujący kilkadziesiąt produktów sklep musi mierzyć się w walce na frazy ogólne z gigantycznymi markami np. z branży meblarskiej. Przepowiednia biblijna pokazała, że starcie Dawida z Goliatem może zakończyć się zwycięstwem tego pierwszego, ale oprócz sprytu, w tym wypadku będzie potrzebny również czas i wzmożone, wieloetapowe działania pozycjonujące. 

 

Co więcej, okazać się może, że znacznie lepiej dla Twojego biznesu będzie odpuścić walkę o frazy ogólne i zająć się pozycjonowaniem haseł z “długiego ogona”, ale o tym powinna poinformować Cię agencja SEO, zaraz po tym, jak przeprowadzi dogłębną analizę konkurencyjności fraz. 

Budżet przeznaczony na pozycjonowanie 

 

Tak, wiemy, że nie chciałeś tego przeczytać, ale środki, które wydawane są na pozycjonowanie (pod warunkiem, że pożytkowane są rozsądnie) wymiernie wpływają na tempo zauważalnych zmian w pozycji strony w wynikach wyszukiwania. 

 

O ile prace audytorskie i optymalizacyjne w obrębie strony wymagają “jedynie” czasu, wiedzy i umiejętności, o tyle budowanie linków i dystrybucja treści jest kosztowna i to z miesiąca na miesiąc coraz bardziej. Bez silnego zaplecza strony i dobrego contentu ciężko jednak o spektakularne sukcesy w SEO

Historia domeny 

 

W efektywności pozycjonowania ważną rolę odgrywa wiek i historia domeny. Im bardziej leciwa i higieniczna domena, tym lepiej dla działań SEO. Co w tym wypadku oznacza stwierdzenie “higieniczna”? Chodzi mianowicie o stałe powiązanie tematyczne z branżą, w której operuje strona i odpowiednie zaplecze linków do niej prowadzących.

 

Na skuteczność i szybkość pozycjonowania niewiele rzeczy wpływa tak negatywnie, jak filtr Google lub treści z przeszłości uznane jako spam. 

To kiedy ostatecznie można liczyć na pierwsze efekty pozycjonowania? 

 

Zastrzegając, że kwestia ta jest bardzo zróżnicowana, pierwszych poważnych efektów pozycjonowania można spodziewać się w przeciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia działań. Aktywności SEO i pozycjonowania nie należy jednak przerywać, ponieważ “konkurencja nie śpi” i tak sprawnie, jak dostaliśmy się na szczyt, możemy z niego spaść. 

 

Cierpliwość to jedna z głównych cnót pozycjonera. Sukces takich działań smakuje jednak wybornie i uwielbiamy się nim delektować tak samo, jak sukcesami biznesowymi naszych klientów. 

 

Ocena
Ilość ocen: 3 Średnia ocena: 4.7

Masz pytania?

10 zasad dobrego sklepu mobilnego 10 zasad dobrego sklepu mobilnego »   Na naszych oczach sektor handlu rozwija się bardziej dynamicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze kilka lat temu,... czytaj więcej

3 korzyści dla SEO które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami 3 korzyści dla SEO, które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami » Bloger może upiec wiele marketingowych pieczeni na jednym ogniu   Byłoby zbrodnią, gdybyśmy nie napomknęli chociaż... czytaj więcej

3 powody dlaczego poycjonowanie jest procesem ciągłym 3 powody dlaczego pozycjonowanie jest procesem ciągłym »   Jeśli zakładasz, że z agencją SEO wypracujesz kilka fraz na najwyższych pozycjach po czym wasze drogi się rozejdą,... czytaj więcej

6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce 6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce » SEO sklepu internetowego - 6 złotych zasad   Pozycjonowanie to maraton, a nie sprint, a do każdego długiego biegu... czytaj więcej

cms 265126 1280 CMS strony internetowej a SEO »   Jeśli wybraliśmy już CMS, na którym będzie się opierała strona i gdy wreszcie zostanie uruchomiona, kolejnym... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

Sprzedaż w sklepie online Niektóre strony nie sprzedają, mimo że są dobrze wypozycjonowane. Wiemy dlaczego.   Niezależnie od tego, czy sam proces tworzenia nowej strony internetowej przebiega szybko i sprawnie, czy też wydaje... czytaj więcej
Long tail w pozycjonowaniu 10 Jak działa dezinformacja w mediach społecznościowych? Działania wojenne prowadzone są nie tylko w Ukrainie. Obszarem objętym mrokiem konfliktu jest także internet, a to, co dzieje... czytaj więcej
digital marketing 1725340 1920 Skuteczna reklama sklepu internetowego   Wypromowanie sklepu internetowego to podstawa w dotarciu do szerokiego grona potencjalnych klientów. Wysokie pozycje w... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno