Content marketing – 5 powodów, dla których musisz się nim zainteresować

24 września 2018

Ile już razy słyszałeś zwrot “content is a king”? Co to oznacza i czy jest prawdą? Czy to panaceum na większość dzisiejszych bolączek marketerów?

 

Jedno jest pewne - content marketing jest aktualnie jedną z najbardziej efektywnych strategii marketingowych, która umożliwia realizację kilku celów jednocześnie i może pełnić komplementarną funkcję dla innych, ważnych części składowych marketingu firmy. Jakie konkretnie zalety posiada? Dlaczego warto się nim zainteresować?

 

Przedstawiamy 5 najważniejszych powodów, dla których content marketing musi znaleźć się w planach marketingowych Twojej firmy.

 

Czym jest content marketing?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom prosta, ponieważ krążących w literaturze definicji jest przynajmniej kilka. Na potrzeby poniższego artykułu postaramy się określić opisowo czym jest content marketing, aby w sposób praktyczny zrozumieć jego znaczenie i zastosowanie.

 

Content marketing – 5 powodów dla których musisz się nim zainteresować

Masz pytania?

Definicja content marketingu

 

Content marketing nazywany jest także marketingiem treści. Jest to strategia marketingowa opierająca się na tworzeniu, publikacji i dystrybucji treści nakierowanych na konkretną grupę odbiorców, której głównym (lecz nie jedynym!) celem jest przyciągnięcie nowego, wartościowego ruchu na stronę internetową.

 

Realizacja strategii content marketingowej online odbywa się za pośrednictwem takich kanałów, jak:

 

  • Blog
  • Social media
  • Video
  • E-booki i audiobooki
  • Podcasty
  • Inne nośniki treści statycznej lub interaktywnej

 

Cechą wspólną tworzonych materiałów jest poruszanie tematów, które stanowią punkt styku pomiędzy zainteresowaniami/problemami potencjalnych odbiorców, a szeroko rozumianymi usługami lub produktami, które oferuje dany e-biznes.

 

Przykładem działań content marketingowych jest np. stworzenie przez salon fryzjerski poradnika w formie e-booka dotyczącego naturalnego dbania o włosy, następnie udostępnienie go na stronie internetowej i dystrybucja za pośrednictwem mediów społecznościowych, czy kampanii e-mail marketingowej.

 

Tyle definicji i jej egzemplifikacji. Teraz czas na konkretne cele, które można realizować dzięki marketingowi treści.

 

Cele działań content marketingowych

 

1) Potężne wsparcie dla SEO

 

Wszyscy wiemy na jakiej zasadzie działają wyszukiwarki internetowe. Użytkownik wpisuje daną frazę, wyszukiwarka ją przetwarza i wyświetla strony, które w sposób najbardziej relewantny odpowiadają na potrzebę osoby po drugiej stronie monitora.

 

Jeżeli będziesz tworzyć materiały o wysokiej jakości merytorycznej, a dodatkowo odpowiednio zoptymalizowane pod pozycjonowanie, Google doceni Twój wysiłek i przygotowywany przez Ciebie content trafi wprost przed oczy potencjalnego klienta.

 

Algorytmy wyszukiwarek ciągle się zmieniają ale dopóki konsekwentnie tworzysz aktualne treści, które rozwiązują problemy lub odpowiadają na pytania użytkowników, dopóty będą one mile odbierane przez roboty Google i osoby łaknące wiedzy na dany temat.  

 

Efekt? Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania na daną frazę i dodatkowy, wartościowy ruch na Twojej stronie.

 

2) Linkbuilding

 

Staraj się tworzyć materiały eksperckie i infografiki, ponieważ bardziej prawdopodobnym jest, że treścią taką chętnie podzielą się również inne strony o tematyce podobnej do Twojej.

 

Prawdziwa korzyść polega na tym, że linki zwrotne są jednym z kryteriów używanych przez wyszukiwarki do pozycjonowania witryny (pisaliśmy o tym w artykule Dobre linki, to znaczy jakie? Cechy pożądanych linków przychodzących). Jeśli strona, która linkuje do Twojego tekstu posiada wysoką wiarygodność w oczach Google, jak również użytkowników klikających w dany odnośnik, to tym lepiej dla pozycji Twojej witryny w wyszukiwarce.

 

3) Budowanie świadomości marki

 

Odpowiednio realizowana strategia content marketingowa może znacznie zwiększyć ilość osób odwiedzających Twoją witrynę, dzięki czemu uzyskasz spójny, wysokiej jakości ruch, pożądane linki zwrotne oraz rozprzestrzenisz w sposób organiczny świadomość o istnieniu swojej marki.

 

Content marketing potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Jeżeli użytkownicy będą zafascynowani tworzonymi przez Ciebie treściami, to wieść o nich rozniesie się z prędkością błyskawicy wśród tysięcy osób. Jeżeli nawet tylko 1/10 z nich zacznie kojarzyć logo i nazwę Twojej marki, to wciąż wymierna korzyść jest po Twojej stronie.

 

4) Budowanie autorytetu firmy

 

Tworzysz treści, które odpowiadają na konkretne potrzeby użytkowników Twojej strony. Część z nich to jednorazowi odwiedzający, ale inne osoby mogą być prawdziwymi pasjonatami poruszanych przez Ciebie i Twoją firmę tematów. Daj im to, czego oczekują, czyli ekspercką wiedzę!

 

Nie wystarczy, że na swoim blogu dodasz 4 wpisy rocznie i udostępnisz na portalu YouTube jeden materiał video. O aktualność, jakość i cykliczność pojawiającego contentu trzeba dbać!

 

Tylko w taki sposób będziesz w stanie zbudować solidny autorytet dla swojej firmy w danej branży, a jest to przecież wartość nie do przecenienia. Nie trudno zgadnąć, że w czasie będzie to miało również odbicie w wynikach sprzedażowych Twojego przedsiębiorstwa.

 

5) Pozyskiwanie leadów sprzedażowych

 

Content marketing może posłużyć Ci również do pozyskiwania leadów sprzedażowych. Możesz to osiągnąć poprzez udostępnianie treści “premium” po zostawieniu przez użytkownika adresu e-mail i zgody na wykorzystywanie go w celach marketingowych.

 

Oprócz tego, content marketing jest świetnym miejscem do edukowania rynku i potencjalnych klientów. Możesz np. stworzyć treści, które rozwiewają najczęściej pojawiające się ze strony Twoich odbiorców wątpliwości i zamiast za każdym razem odpowiadać na nie telefonicznie lub mailowo, wysyłać im obszerny, ekspercki artykuł ze swojego bloga, który w sposób kompletny wyczerpuje dany temat.   

 

Dlaczego warto zainteresować się content marketingiem? Podsumowanie.

 

Ilość powodów, dla których warto zainteresować się content marketingiem jest naprawdę potężna. Mamy nadzieję, że już powyższe pięć przekonało Cię, że gra jest warta świeczki. Content marketing nie reaguje na filtry blokujące reklamy, w sposób naturalny doskonale trafia do Twojego targetu, jest w stanie docierać do szerokich rzesz odbiorców i buduje rozpoznawalność i pozytywny wizerunek Twojej firmy w sieci. Marketing treści po prostu działa.

 

Ocena
Ilość ocen: 1 Średnia ocena: 5

Masz pytania?

Duplicate content Duplicate content
Czym jest i dlaczego jest zły?
»
  O zjawisku duplicate content pisaliśmy już trochę w artykule „Strona idealna do pozycjonowania i dla użytkowników... czytaj więcej

3 korzyści dla SEO które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami 3 korzyści dla SEO, które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami » Bloger może upiec wiele marketingowych pieczeni na jednym ogniu   Byłoby zbrodnią, gdybyśmy nie napomknęli chociaż... czytaj więcej

Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać? »   Wraz z rozwojem internetu, ewoluowały również nasze zachowania w sieci. Wszyscy mamy nieco większą świadomość na... czytaj więcej

seo 1210158 1920 Co to jest SEO copywriting i dlaczego jest tak istotny? »   Co to jest SEO copywriting?   Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zacząć od wyjaśnienia obu członów... czytaj więcej

Czy istnieją darmowe działania SEO Czy istnieją darmowe działania SEO? »   Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu mogłaby być bardzo krótka – nie. Nie chodzi jednak o niczym... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

16 AdWords – reklama na każdą kieszeń   Prowadzenie szeroko zakrojonych kampanii marketingowych w internecie wcale nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.... czytaj więcej
czym jest marketing miejsc Czym jest Marketing Miejsc?   Po co promować miejsca?   Miasta prześcigają się w pomysłach na promocję. Wynika to z korzyści, które... czytaj więcej
Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić? Czym jest pozycjonowanie lokalne?   Pozycjonowanie lokalne to działania SEO mające na celu poprawienie miejsca... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno