Case study sklepu motocyklowego
czyli jak wjechać na wysokie pozycje w Google!

4 listopada 2020

Nasz klient prowadzi sklep stacjonarny oraz internetowy dla motocyklistów. Od pierwszych chwil wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami. To co ich wyróżnia to partnerskie podejście do klienta i obsługa na najwyższym poziomie (to zupełnie jak u nas ;) Dla swoich klientów m.in. stworzyli specjalny program lojalnościowy, w którym klienci mogą otrzymać fajne bonusy za zakupy w ich sklepie.

 

man motorbike flying sky scaled

Masz pytania?

Czego więc potrzebowali? Tuningu! Przeanalizujmy ich historię

 

Współpracę z klientem rozpoczęliśmy od audytu, który pokazał nam obszary, które niczym motocykl potrzebują tuningu. Sklep wymagał rozbudowy, poprawy w linkowaniu wewnętrznym, zadbania o treści, zarówno jeśli chodzi o ilość jak i jakość opisów oraz kilku gadżetów tuningowych aby się podobać i ruszyć bezpiecznie w trasę. Klient w swojej historii próbował już pozycjonowania poprzez samodzielne poprawianie linkowania wewnątrz witryny oraz sporadyczne pozyskiwania linków zewnętrznych. Dzięki temu silnik wyraźnie wskoczył na wyższe obroty co pokazuje zauważalny wzrost wszystkich fraz w TOP10. Strona zaczęła zyskiwać więcej użytkowników, a sklep zaczął generować większe przychody.

 

Wzrost ilości fraz w TOP10 i TOP50

(Ilość fraz w TOP10 i TOP50. Źródło: Semstorm)

Jednak wtedy Klient natrafił na pierwsze wyboje i musiał zmienić motocykl na crossowy.

Motocykl crossowy idealny na wyboistą ścieżkę

Nagle pozycje zaczęły spadać, coraz mniej osób odwiedzało stronę klienta. Jednym słowem awaria!

 

 

spadek widoczności i ruchu

(Ilość fraz w TOP10 i TOP50. Źródło: Semstorm)

Domena szybko wjechała na warsztat, w Internetica. Rozpoczęliśmy prace nad rozwiązaniem problemu i powrotem na dawne pozycje. Między innymi w związku ze zmianą algorytmu Google wcześniej wypracowane pozycje straciły na sile. W związku z tym trzeba było zaktualizować strategię do nowych wytycznych oraz powziąć skuteczniejsze techniki pozycjonowania.

Finalnie zmieniliśmy nazwę domeny by uwolnić się od offroadowych pozostałości i zaczęliśmy powoli wyjeżdżać na szeroką, główną drogę. Pozycje znów zaczęły piąć się w górę.

 

wzrost widoczności i ruchu

(Ilość fraz w TOP10 i TOP50. Źródło: Semstorm)

Mieliśmy mnóstwo pomysłów jak ponownie wzbić się na wyżyny lecz możliwości starego sklepu powoli zaczęły się wyczerpywać. Internet wciąż się rozwija i jeśli strona nie nadąża za aktualnymi wytycznymi i trendami może pozostać daleko poza główną trasą. Co się wtedy dzieje? Mówiąc wprost – tracimy klientów, nie zarabiamy, zwijamy interes. Nie warto!

Nowe początki – wymarzona, mocna maszyna do zadań specjalnych

Potrzebowaliśmy nowego sklepu internetowego. Po wymianie z klientem szeregu maili dotyczących zalet takiego rozwiązania otrzymaliśmy akcept. Klient zlecił zrobienie sklepu internetowego zewnętrznej firmie. Jednak mimo szczegółowego opisania przez nas wytycznych przy tworzeniu sklepu nie zostały one wdrożone. Efekt? 

  • 25 tysięcy błędów 404 w indeksie* (brak zrobionych przekierowań przez twórcę sklepu),
  • ogromny spadek pozycji oraz ruchu na stronie,
  • sklep oddany z wieloma niedoróbkami, w stanie w którym na serwer produkcyjny w żadnym wypadku nie powinien trafić i to tuż przed otwarciem sezonu motocyklowego!

*Błąd 404 oznacza, że strona jest niedostępna dla użytkowników oraz wyszukiwarki i jest poważną przeszkodą w pozycjonowaniu sklepu lub strony internetowej. 

Dlatego jeśli tylko agencja ma w ofercie tworzenie sklepów internetowych warto skorzystać z ich doświadczenia. Dobra strona internetowa służy przede wszystkim realizacji strategii i celów jakie stawia sobie firma.

Tak więc rok 2017 był kluczowy dla domeny klienta by ponownie wjechać do TOP10. Prace warsztatowe intensywnie trwały: ciągła optymalizacja witryny, budowanie i ulepszanie opisów i kategorii, pozyskiwanie wartościowych linków, ustawianie przekierowań, przesyłanie na bieżąco wytycznych do twórców sklepu, wdrażanie bloga. Nasz motocykl stał się mocną maszyną by piąć się w górę. Pomimo licznych wyzwań, które trzeba było pokonać udało się sukcesywnie zwiększać liczbę sesji i wejść na stronę.

Osiągi i dane techniczne motocykla v.2

Dzięki współpracy z klientem oraz skutecznym działaniom pozycjonerów przy pozycjonowaniu strony sprzedaż w sklepie w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 120%, a zyski netto o 118% i dalej sukcesywnie wzrastają. Osiągnęliśmy również następujące wyniki:

 

wzrost ruchu w Google Analytics

(Sesje-ruch organiczny. Źródło: Analytics)

 

wzrost ruchu i widoczności semstorm

(Ilość fraz w TOP10 i TOP50, Ruch. Źródło: Semstorm) 

Ilość fraz w TOP10:

Styczeń 2015 – 91

Styczeń 2020 – 416

wzrost o 357%

Ilość fraz w TOP50:

Styczeń 2015 – 770

Styczeń 2020 – 3 727

wzrost o 384%

Ruch:

Styczeń 2015 – 216

Styczeń 2020 – 1 546

wzrost o 615%

Strona internetowa niczym motocykl wymaga regularnych przeglądów, napraw, usprawnień wewnątrz maszyny jak i dbałości o wygląd zewnętrzny dlatego pozycjonowanie stron to proces ciągły. Wciąż zmieniające się algorytmy i trendy powodują, że o pozycje sklepu trzeba dbać niczym o własny motocykl. 

Nasz klient jest #zawszewidoczny dzięki pakietowi pozycjonowania za efekt. Sprawdź jak możemy rozwinąć Twój biznes!

Szerokości!

 

Ocena
Ilość ocen: 2 Średnia ocena: 5

Masz pytania?

Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

Content marketing – 5 powodów dla których musisz się nim zainteresować Content marketing – 5 powodów, dla których musisz się nim zainteresować Definicja content marketingu   Content marketing nazywany jest także marketingiem treści. Jest to strategia marketingowa... czytaj więcej
Co to jest zaplecze SEO i czy wciąż warto w nie inwestować Co to jest zaplecze SEO i czy wciąż warto w nie inwestować? Zaplecze SEO - definicja opisowa   Można powiedzieć, że zaplecza pozycjonerskie posiadają dwie definicje - szeroką... czytaj więcej
Talizman Mity dotyczące SEO – część 2 Kontynuacja rozprawy z nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi SEO i pozycjonowania   Gorąco zachęcamy, aby przed... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno