Co to jest SEO copywriting i dlaczego jest tak istotny?

5 września 2018

Działania optymalizacyjne związane z dostosowaniem strony internetowej do wyszukiwarek (SEO) nie opierają się jedynie na aspektach technicznych i odpowiednim linkowaniu. Równie ważna, a może nawet ważniejsza, jest zawartość samej strony. Ponieważ wciąż najpopularniejszym formatem treści zamieszczanej w internecie jest słowo pisane, w poniższym artykule skupimy się właśnie na nim i na niełatwej sztuce, którą jest tworzenie tekstów, które pokochają wyszukiwarki internetowe.

 

seo 1210158 1920

Masz pytania?

 

Co to jest SEO copywriting?

 

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zacząć od wyjaśnienia obu członów tego terminu. Dzięki temu wszystko stanie się jasne.

 

  • SEO (Search Engine Optimization)

 

Jest to zbiór działań polegających na optymalizacji stron portali i sklepów internetowych pod kątem uzyskania jak najlepszej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania wyświetlanych przez przeglądarki internetowe. W skład takich aktywności wchodzi między innymi optymalizacja treści, odpowiednia architektura strony, jakość kodu oraz linków kierujących do naszego portalu lub e-sklepu.

 

Definicja ta jest lakoniczna, ale wystarczająca do tego, aby rozjaśnić “tajemnicę”, która kryje się pod terminem SEO copywritingu. Search Engine Optimizaton to niezwykle obszerny temat, do którego wyczerpania musielibyśmy stworzyć popełnić kilkunasto tomowe opracowanie, co i tak byłoby iście syzyfową pracą, ponieważ zdezaktualizowałoby się ono wraz z kolejnymi zmianami w algorytmach wyszukiwania, które na pewno niebawem nastąpią. Zadowólmy się więc powyższym objaśnieniem terminu i przejdźmy do członu drugiego, czyli copywritingu.

 

  • Copywriting

 

W omawianym przez nas przypadku, copywriting to tworzenie treści na stronę internetową. Zaznaczyć należy, że mamy na myśli treści pisane, ponieważ to na nie (póki co) roboty Google zwracają największą uwagę podczas oceny wartości strony dla użytkownika poszukującego interesujących go danych informacji. Przechodząc od ogółu do szczegółu, copywriting będzie obejmował tworzenie różnego rodzaju tekstów, które stanowią właściwy content strony internetowej lub sklepu internetowego (opisy usług lub produktów, artykuły blogowe, poradniki itp.).

 

Podsumowując – SEO copywriting to tworzenie tekstów, które ze względu na swoją treść i strukturę, będą dobrze się pozycjonować, czyli potencjalnie pojawiać się wysoko w wynikach wyszukiwania danej frazy.

 

Skuteczny tekst SEO, to znaczy jaki?

 

Czasy, w których teksty jedynie mocno nasycone słowami kluczowymi miały szansę dobrze się pozycjonować, bezpowrotnie minęły. Kolejne aktualizacje algorytmów Google premiują nie tylko strukturę treści, ale także przykładają coraz większą wagę do jej jakości. Skuteczny tekst SEO musi być więc nie tylko odpowiednio sformatowany, ale również zawierać wartościowe, z perspektywy czytelnika, treści.

 

SEO copywriting jest połączeniem pisarskiej wirtuozerii, zmysłu marketingowego i twardej wiedzy dotyczącej sposobu funkcjonowania robotów Google. Znalezienie osoby, która łączy w sobie wszystkie te cechy, nie jest łatwe, ale jej umiejętności i działania szybko przekują się w sukces naszej strony internetowej.

 

O czym należy pamiętać tworząc tekst?

 

Co prawda precyzyjne omówienie wszystkich aspektów dobrego SEO copywritingu wymaga osobnego artykułu, ale już w tym miejscu możemy wymienić przynajmniej kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę tworząc tekst na swoją stronę internetową.

 

Oprócz wartościowej zawartości, istotnym jest, aby przygotowywana treść spełniała również kilka warunków premiowanych przez Google. W ich skład wchodzą:

 

  • Dobranie odpowiednich słów kluczowych, w które wyposażymy treść. Wymiernie może nam w tym pomóc Keyword Planner od Google.

 

  • Umieszczanie słów kluczowych w tytule i nagłówkach.

 

  • Ustrukturyzowanie tekstu poprzez umieszczanie hierarchicznych nagłówków H1, H2, H3, Hx.

 

  • Wykorzystywanie pogrubień, kursywy i punktatorów.

 

  • Wyposażenie tekstu w chwytliwy tytuł i metaopis z CTA.

 

  • Wstawianie linków wewnętrznych i odsyłanie do innych, powiązanych części strony.

 

  • Tworzenie odpowiednich URL (unikanie liczb, znaków diakrytycznych, wykorzystanie słów kluczowych i oddzielanie poszczególnych słów dywizami).

 

  • Wyposażenie tekstu w grafiki z tytułem i alternatywnym opisem (ALT), w którym również warto umieszczać słowa kluczowe.

 

Tworząc content musisz przede wszystkim pamiętać, że pisany jest on dla ludzi, a dopiero w drugiej kolejności dla wyszukiwarek! Z czasem łączenie ciekawej treści i technicznych aspektów formatowania wchodzi w nawyk, czego wynikiem jest to, że czytelnik może z czystym sumieniem uścisnąć dłoń z robotem Google 🙂

 

* Uwaga – tekst na Twojej stronie nie może być przesycony słowami kluczowymi! Będzie to miało skutek odwrotny do zamierzonego.

 

Dlaczego SEO copywriting jest tak istotny?

 

Treść naszej strony internetowej przyrównać możemy do…książki. Jeżeli jest ona nudna lub nie wnosi do naszego życia żadnej wartości – odłożymy ją na półkę i nigdy do niej nie wrócimy. Podobnie uczynimy, gdy jest ona fatalnie wydana i edytorsko zaniedbana – zero akapitów, nieczytelna, mała czcionka, brak rozdziałów. Czytanie takiego “dzieła” to przecież istna męczarnia! Tak samo ma się rzecz z tekstami umieszczanymi na naszej stronie internetowej lub w e-sklepie. Muszą być one atrakcyjne, wartościowe i odpowiednio sformatowane.

 

Jeżeli chcemy, aby nasza strona pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania, to dobry SEO copywriting jest w tym względzie niezbędny. Algorytmy Google są bez przerwy udoskonalane, aby serwować użytkownikom przede wszystkim takie treści, które będą jak najlepiej odpowiadać na ich konkretną potrzebę i dane zapytanie. Internet ma się stać miejscem pomocnym i przyjaznym dla ludzi, dlatego starajmy się, aby takie były też nasze teksty. To właśnie tą drogą dojdziemy do sukcesu!

 

Ocena
Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0

Masz pytania?

Content marketing – 5 powodów dla których musisz się nim zainteresować Content marketing – 5 powodów, dla których musisz się nim zainteresować » Definicja content marketingu   Content marketing nazywany jest także marketingiem treści. Jest to strategia marketingowa... czytaj więcej

Duplicate content Duplicate content
Czym jest i dlaczego jest zły?
»
  O zjawisku duplicate content pisaliśmy już trochę w artykule „Strona idealna do pozycjonowania i dla użytkowników... czytaj więcej

Dystrybucja contentu – sprawdzone sposoby Dystrybucja contentu – sprawdzone sposoby » Jak dystrybuować content?   Stworzenie dobrej treści wymaga pomysłu, czasu, wiedzy i umiejętności. Niemniej to... czytaj więcej

Rozbudowane zapytania – ewolucja zachowań użytkowników wyszukiwarek Rozbudowane zapytania – ewolucja zachowań użytkowników wyszukiwarek » Jak wykorzystać zmianę w zachowaniach użytkowników wyszukiwarek na rzecz ruchu w swojej witrynie?   Punktem wyjścia... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

analytics 1925495 1920 Google AdWords w sieci reklamowej Google i jej rozbudowana sieć reklamowa to bardzo dobra platforma do prowadzenia działań e-marketingowych. W agencji... czytaj więcej
8 Pozycjonowanie sklepów internetowych Pozycjonowanie sklepów internetowych Dobra widoczność sklepu online w wyszukiwarce Google jest tym samym, co dobra lokalizacja dla sklepu... czytaj więcej
Long tail w pozycjonowaniu 10 Jak działa dezinformacja w mediach społecznościowych? Działania wojenne prowadzone są nie tylko w Ukrainie. Obszarem objętym mrokiem konfliktu jest także internet, a to, co dzieje... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno