Jak opracować dobrą strategię SEM?

16 października 2018

We wszystkich działaniach marketingowych, podobnie jak na wojnie, strategia i taktyka są niezbędnymi elementami, bez których nie sposób osiągnąć pełnego sukcesu. Możesz dysponować bajońskimi sumami przeznaczonymi na budżet kampanii i być wyposażonym w najlepsze narzędzia, ale na nic się to zda w konfrontacji z innymi firmami, których promocja podszyta jest dobrze przemyślaną strategią.

 

Nie inaczej jest w przypadku SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Jak podejść do tej - umówmy się - niełatwej sztuki, a mianowicie zbudowania strategii przynoszącej witrynie możliwie najlepsze rezultaty?

 

O tym właśnie traktuje poniższy tekst, którego lektura powinna stać się dobrym punktem wyjścia dla każdego posiadacza strony lub sklepu internetowego, który traktuje swój biznes poważnie i ma zamiar dynamicznie go rozwijać.  

 

Jak opracować dobrą strategię SEM

Masz pytania?

Dobra strategia SEM. Od czego zacząć?

 

Na początku warto wyjaśnić, czym w zasadzie jest SEM. Search Engine Marketing to nic innego jak zbiór działań marketingowych, który uprawiany jest w obszarze wyszukiwarek internetowych.

 

W jego skład wchodzą płatne aktywności reklamowe PPC (najczęściej Google Ads) i praca nad organicznymi wynikami wyszukiwania, czyli pozycjonowaniem strony. SEM często utożsamiany jest wyłącznie z reklamami Google, co jest twierdzeniem fałszywym, bowiem w skrócie tym zawiera się znacznie więcej różnego rodzaju inicjatyw promocyjnych, niż tylko Google Ads.

 

Na początek – grupa docelowa działań SEM

 

Żadna forma marketingu nie może być skuteczna, jeżeli kierowana jest “w próżnię”, to znaczy do odbiorców, którzy najzwyczajniej nie są i być nie mogą (z różnych względów) zainteresowani danymi produktami lub usługami.

 

Rozpoczynając kampanię SEM należy stworzyć swoiste portrety klientów, na których uwadze i aktywności zależy nam najbardziej z perspektywy biznesowej. Proces ten nazywa się tworzeniem “persony kluczowego klienta”.

 

Ponieważ głównym źródłem ruchu generowanym przez SEM jest przekierowywanie użytkowników z wyszukiwarki do witryny, a więc pośrednio z wpisanego w okno wyszukiwarki hasła, najważniejsza jest analiza tego, jakimi słowami posługują się nasi potencjalni klienci, gdy poszukują produktów lub usług takich jak nasze.

 

Tworząc personę kluczowego klienta odpowiedz więc sobie na kilka podstawowych pytań:

 

  • Jaka jest jego płeć?
  • W jakim jest wieku?
  • Jakie posiada wykształcenie?
  • Pochodzi raczej z dużej aglomeracji, miasta, czy raczej wsi?
  • Jaka potrzeba nim kieruje, skoro poszukuje Twojego produktu?
  • A przede wszystkim – co wpisuje w wyszukiwarce, aby znaleźć to, co oferujesz?

 

W tym miejscu pojawić się może wątpliwość – a nie wystarczy odpowiedzieć sobie wyłącznie na ostatnie z pytań? Otóż nie! Przy samym targetowaniu reklam można byłoby obejść się bez odpowiedzi na pozostałe, ale pamiętaj, że oprócz tego każdy przekaz reklamowy i marketingowy posiada treść! Ta znów musi być precyzyjnie dopasowana do odbiorcy.

 

Analizy słów kluczowych wykorzystywanych przez użytkowników dokonać można za pośrednictwem jednego z wielu dostępnych narzędzi płatnych lub ogólnodostępnego Planera Słów Kluczowych Google, albo zlecając to zadanie profesjonalnej agencji SEM.

 

Odpowiednie zdefiniowanie celów kampanii

 

Tak naprawdę ile marek podejmujących działania w zakresie SEM, tyle celów ich kampanii. Jedna firma wprowadza dopiero swój produkt na rynek, inna chce przeprowadzić akcję wizerunkową, a jeszcze inna umocnić swoją pozycję lub dynamicznie napędzić sprzedaż. Wszystkie z nich posiadają swój cel, ale każda ma inny.

 

Cele kampanii należy podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Pierwsze realizowane będą poniekąd “przy okazji”, a realizacja drugich wynikać będzie wprost z podejmowanych działań.

 

Narzędziem pomocniczym w kwestii mierzenia realizacji celów kampanii SEMkonwersje, a więc działania podejmowane przez użytkowników w witrynie. Mogą one być przeróżne – od samego wejścia na stronę, przez zapis do newslettera, zapoznanie się z ofertą, czy ściągnięcie materiału promocyjnego, aż po wypełnienie formularza kontaktowego lub dokonanie zakupu w sklepie internetowym.

 

Definiując cele kampanii SEM można podzielić je również na cele krótkoterminowe i długoterminowe. Dzięki temu pierwsze efekty będą szybciej zauważalne, a ocena poprawności założeń będzie łatwiejsza do przeprowadzenia.

 

Ustalanie budżetów na kampanię SEM

 

Rozpoczynając kampanię marketingową w wyszukiwarce internetowej trzeba zastanowić się, jakie budżety chcesz przeznaczyć na każdy z jej elementów. Dlaczego powyżej użyta została liczba mnoga? Dlatego, że wygospodarowując fundusze kierowane na SEM, warto podzielić je na SEO i PPC, a następnie optymalizować i rozdzielać zgodnie z osiąganymi efektami.

 

O ile w przypadku kampanii Google Ads przewidzenie wydatków jest stosunkowo proste, o tyle w przypadku SEO sprawa ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Jak wiadomo, optymalizacja witryny pod wyszukiwarki internetowe jest czasochłonna, długotrwała i wymaga wiele pracy, a co więcej, jej wyniki mogą się wahać w zależności od zmian algorytmów Google. Podział budżetu pozwala na takie zarządzanie kampanią, aby niezależnie od czynników zewnętrznych, przynosiła możliwie najlepsze efekty.

 

Treść strony docelowej, optymalizacja i analiza

 

Pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowana strategia SEM spali na panewce, jeśli strona, na którą przekierowujesz ruch, nie spełni oczekiwań użytkowników. Musi być więc ona użyteczna, bezpieczna, responsywna oraz posiadać interesujące dla odbiorców treści. Bez tego budżet przeznaczony na działania PPC zostanie – mówiąc potocznie – przepalony, a aktywności mające na celu poprawienie SEO witryny będą bardzo utrudnione.

 

Oprócz tego należy zawsze starać się optymalizować prowadzoną kampanię, aby osiągać możliwie najlepsze wyniki. Ta droga akurat nie ma końca. Zawsze w kampaniach SEM można coś poprawić lub skorygować – zarówno pod względem SEO, jak i reklam w Google Ads. Aby dokonać takiej optymalizacji ważna jest stała analiza i wyciągnie z niej poprawnych wniosków oraz wiedza o tym, w jaki sposób można udoskonalić działania marketingowe w wyszukiwarkach internetowych.

 

Gwarantem odpowiedniego przygotowania i optymalnej realizacji założeń kampanii SEM jest powierzenie tego zadania doświadczonej agencji marketingu internetowego, która nie tylko obiecuje efekty, ale przede wszystkim potrafi się nimi wykazać.

 

Ocena
Ilość ocen: 2 Średnia ocena: 5

Masz pytania?

6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce 6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce » SEO sklepu internetowego - 6 złotych zasad   Pozycjonowanie to maraton, a nie sprint, a do każdego długiego biegu... czytaj więcej

Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić? » Czym jest pozycjonowanie lokalne?   Pozycjonowanie lokalne to działania SEO mające na celu poprawienie miejsca... czytaj więcej

Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać? »   Wraz z rozwojem internetu, ewoluowały również nasze zachowania w sieci. Wszyscy mamy nieco większą świadomość na... czytaj więcej

3 Strona idealna do pozycjonowania i dla użytkowników, czyli o czym należy pamiętać przy projektowaniu witryny »   Odpowiednia i profesjonalna strona internetowa to oczywistość praktycznie dla każdej firmy. Niezależnie od tego, czy... czytaj więcej

19 Czy warto samodzielnie wypozycjonować stronę? »   Pozycjonowanie jest narzędziem do promowania stron internetowych, z którego można korzystać samodzielnie. W... czytaj więcej

Naturalne linkowanie Naturalne linkowanie –
jak bezpiecznie pozyskiwać odnośniki?
»
  Linkowanie w procesie pozycjonowania to istotny kroki praktycznie od początku funkcjonowania wyszukiwarki Google. Przez... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

wymagania dla kampanii produktowych bg Wymagania dla kampanii produktowych   W poprzednim artykule wymieniliśmy zalety reklam produktowych dla sklepów online. Teraz opowiemy kilka słów o tym,... czytaj więcej
analytics 1925495 1920 Google AdWords w sieci reklamowej Google i jej rozbudowana sieć reklamowa to bardzo dobra platforma do prowadzenia działań e-marketingowych. W agencji... czytaj więcej
10 Audyt linków sponsorowanych Kampanie linków sponsorowanych Google AdWords pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów w ramach promocji stron... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno