Na początku warto wyjaśnić, czym w zasadzie jest SEM. Search Engine Marketing to nic innego jak zbiór działań marketingowych, który uprawiany jest w obszarze wyszukiwarek internetowych.
W jego skład wchodzą płatne aktywności reklamowe PPC (najczęściej Google Ads) i praca nad organicznymi wynikami wyszukiwania, czyli pozycjonowaniem strony. SEM często utożsamiany jest wyłącznie z reklamami Google, co jest twierdzeniem fałszywym, bowiem w skrócie tym zawiera się znacznie więcej różnego rodzaju inicjatyw promocyjnych, niż tylko Google Ads.
Żadna forma marketingu nie może być skuteczna, jeżeli kierowana jest “w próżnię”, to znaczy do odbiorców, którzy najzwyczajniej nie są i być nie mogą (z różnych względów) zainteresowani danymi produktami lub usługami.
Rozpoczynając kampanię SEM należy stworzyć swoiste portrety klientów, na których uwadze i aktywności zależy nam najbardziej z perspektywy biznesowej. Proces ten nazywa się tworzeniem “persony kluczowego klienta”.
Ponieważ głównym źródłem ruchu generowanym przez SEM jest przekierowywanie użytkowników z wyszukiwarki do witryny, a więc pośrednio z wpisanego w okno wyszukiwarki hasła, najważniejsza jest analiza tego, jakimi słowami posługują się nasi potencjalni klienci, gdy poszukują produktów lub usług takich jak nasze.
Tworząc personę kluczowego klienta odpowiedz więc sobie na kilka podstawowych pytań:
W tym miejscu pojawić się może wątpliwość - a nie wystarczy odpowiedzieć sobie wyłącznie na ostatnie z pytań? Otóż nie! Przy samym targetowaniu reklam można byłoby obejść się bez odpowiedzi na pozostałe, ale pamiętaj, że oprócz tego każdy przekaz reklamowy i marketingowy posiada treść! Ta znów musi być precyzyjnie dopasowana do odbiorcy.
Analizy słów kluczowych wykorzystywanych przez użytkowników dokonać można za pośrednictwem jednego z wielu dostępnych narzędzi płatnych lub ogólnodostępnego Planera Słów Kluczowych Google, albo zlecając to zadanie profesjonalnej agencji SEM.
Tak naprawdę ile marek podejmujących działania w zakresie SEM, tyle celów ich kampanii. Jedna firma wprowadza dopiero swój produkt na rynek, inna chce przeprowadzić akcję wizerunkową, a jeszcze inna umocnić swoją pozycję lub dynamicznie napędzić sprzedaż. Wszystkie z nich posiadają swój cel, ale każda ma inny.
Cele kampanii należy podzielić na pośrednie i bezpośrednie. Pierwsze realizowane będą poniekąd “przy okazji”, a realizacja drugich wynikać będzie wprost z podejmowanych działań.
Narzędziem pomocniczym w kwestii mierzenia realizacji celów kampanii SEM są konwersje, a więc działania podejmowane przez użytkowników w witrynie. Mogą one być przeróżne - od samego wejścia na stronę, przez zapis do newslettera, zapoznanie się z ofertą, czy ściągnięcie materiału promocyjnego, aż po wypełnienie formularza kontaktowego lub dokonanie zakupu w sklepie internetowym.
Definiując cele kampanii SEM można podzielić je również na cele krótkoterminowe i długoterminowe. Dzięki temu pierwsze efekty będą szybciej zauważalne, a ocena poprawności założeń będzie łatwiejsza do przeprowadzenia.
Rozpoczynając kampanię marketingową w wyszukiwarce internetowej trzeba zastanowić się, jakie budżety chcesz przeznaczyć na każdy z jej elementów. Dlaczego powyżej użyta została liczba mnoga? Dlatego, że wygospodarowując fundusze kierowane na SEM, warto podzielić je na SEO i PPC, a następnie optymalizować i rozdzielać zgodnie z osiąganymi efektami.
O ile w przypadku kampanii Google Ads przewidzenie wydatków jest stosunkowo proste, o tyle w przypadku SEO sprawa ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Jak wiadomo, optymalizacja witryny pod wyszukiwarki internetowe jest czasochłonna, długotrwała i wymaga wiele pracy, a co więcej, jej wyniki mogą się wahać w zależności od zmian algorytmów Google. Podział budżetu pozwala na takie zarządzanie kampanią, aby niezależnie od czynników zewnętrznych, przynosiła możliwie najlepsze efekty.
Pamiętaj, że nawet najlepiej przygotowana strategia SEM spali na panewce, jeśli strona, na którą przekierowujesz ruch, nie spełni oczekiwań użytkowników. Musi być więc ona użyteczna, bezpieczna, responsywna oraz posiadać interesujące dla odbiorców treści. Bez tego budżet przeznaczony na działania PPC zostanie - mówiąc potocznie - przepalony, a aktywności mające na celu poprawienie SEO witryny będą bardzo utrudnione.
Oprócz tego należy zawsze starać się optymalizować prowadzoną kampanię, aby osiągać możliwie najlepsze wyniki. Ta droga akurat nie ma końca. Zawsze w kampaniach SEM można coś poprawić lub skorygować - zarówno pod względem SEO, jak i reklam w Google Ads. Aby dokonać takiej optymalizacji ważna jest stała analiza i wyciągnie z niej poprawnych wniosków oraz wiedza o tym, w jaki sposób można udoskonalić działania marketingowe w wyszukiwarkach internetowych.
Gwarantem odpowiedniego przygotowania i optymalnej realizacji założeń kampanii SEM jest powierzenie tego zadania doświadczonej agencji marketingu internetowego, która nie tylko obiecuje efekty, ale przede wszystkim potrafi się nimi wykazać.
Zobacz przykłady dobrze i źle przeprowadzonych migracji.
Pobierz darmowy e-book