Jak negatywne opinie wpływają na SEO?

11 września 2018

Od długich miesięcy pracujesz nad swoją strategią SEO. Ponieważ oferujesz dobrej jakości usługi/produkty, a klienci mogą liczyć na doskonałą obsługę klienta, Twoja firma cieszy się wyłącznie pozytywnymi opiniami w internecie.

 

To ma być kolejny, piękny dzień dla Twojego biznesu. Budzisz się rano, włączasz komputer, a tam...pierwsze dwie negatywne oceny związane z Twoją ofertą! Zimny pot oblewa Ci skronie, a koszmar o porażce, który śniłeś poprzedniej nocy, staje się jakby bardziej realny.

 

Spokojnie! Kilka negatywnych ocen nie puści Cię z torbami, a może... wręcz przeciwnie? W poniższym artykule weźmiemy pod lupę wpływ negatywnych opinii w Google na SEO Twojej witryny.

 

unnamed 1

Masz pytania?

 

Oceny firm w wyszukiwarkach – jak to działa i czy jest istotne z perspektywy SEO?

 

Opinie klientów o Twojej firmie są bez wątpienia ważne. Odpowiadają one za tzw. social proof, czyli społeczny dowód na to, że Twój biznes działa i w jaki sposób to robi. Oceny w wyszukiwarkach są bardzo istotne dla lokalnych firm, ze szczególnym uwzględnieniem lokali usługowych i gastronomicznych. Im więcej opinii posiadasz, tym bardziej wiarygodna jest Twoja firma.

 

Czy moje przedsiębiorstwo powinno posiadać wyłącznie dobre opinie w internecie?

 

Otóż nie! A wręcz przeciwnie. Same “ochy i achy” powodują, że potencjalni klienci zaczynają być podejrzliwi w stosunku do ich autentyczności. Wszyscy jesteśmy bowiem ludźmi i wiemy, że perfekcja możliwa jest wyłącznie w świecie idei (spokojnie – wie o tym również Google).  

 

Nie forsujemy oczywiście przekonania, że średnia ocen nie ma znaczenia, ale raczej to, że przy kilkudziesięciu lub kilkuset opiniach, średnia 5.0 raczej odstraszy klientów, niż ich zachęci. Nie powinieneś zafiksowywać się wyłącznie na średniej, ale również na ilości ocen. Jest to jeden z czynników wpływających na prawdopodobieństwo wyświetlenia Twojej firmy w wynikach lokalnego wyszukiwania.

 

Oczywiście nikt (oprócz Google) nie zna dokładnego, bezpośredniego wpływu ocen firmy w internecie na SEO, ale pewnym jest, że powinieneś zadbać o ich zróżnicowanie (włączając w to część opinii negatywnych) aby uwiarygodnić się nie tylko w oczach klientów, ale również wyszukiwarki.

 

Podsumowując tę część – oczywiście niepochlebne opinie firmy nie są pożądane, ale ich niewielki odsetek może być korzystny dla Twojego biznesu.

 

Pośredni wpływ ocen na SEO

 

Zachowanie racjonalnej proporcji pomiędzy ilością ocen, a ich wartością (wiarygodny social proof), pozwoli przyciągnąć na Twoją witrynę więcej użytkowników. To, o czym trzeba teraz wspomnieć jest fakt, że na pozycjonowanie dobrze wpływa średni czas spędzany przez użytkownika na każdej Twojej podstronie oraz czas trwania całej sesji.

 

Różnorodne wyniki ocen wskazujące na ogólnie pozytywny odbiór Twojego biznesu sprawią, że użytkownicy będą chętniej spędzać czas na Twojej stronie, co w dłuższej perspektywie znajdzie odzwierciedlenie w jej pozycji w wyszukiwarce.

 

Negatywne opinie o firmie w Google. Jak przekuć przekleństwo w szansę?

 

Brak informacji od klientów na temat Twoich produktów i usług może być dla Twojej firmy zgubne. Paradoksalnie, niepochlebne opinie mogą Cię przed tym zagrożeniem ustrzec. W jaki sposób?

 

Bezcenne informacje o Twoich usługach / produktach

 

Po pierwsze – dzięki opiniom od użytkowników możesz nieustannie rozwijać swój produkt lub usługę i dostosowywać ofertę maksymalnie do potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Żadne badania nie będą tak dokładne i nie dadzą tak cennych informacji o postrzeganiu Twojej firmy, jak szczere opinie osób, które weszły w interakcję z Twoim biznesem.

Okazja do zadbania o dobrą reputację biznesu

 

Po drugie – negatywna opinia na temat Twojej firmy, a raczej to, jak na nią zareagujesz, może zadziałać na Twoją korzyść nie tylko w przypadku konkretnego klienta, ale również wszystkich innych osób, które zechcą się z tą opinią zapoznać.

 

Przygotuj strategię postępowania w przypadku pojawienia się złej oceny. Jeżeli zareagujesz odpowiednio, to pokażesz nie tylko autorowi opinii, że zależy Ci na zadowoleniu klientów i ich opinii, ale dowiedzą się o tym wszyscy, którzy będą śledzić oceny Twojej firmy w Google.

 

Co więcej, samo Google zachęca, aby reagować na komentarze dotyczące usług lub produktów, a więc z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że Twoje odpowiedzi wpłyną pozytywnie na lokalne SEO witryny.

 

Negatywna opinia daje więc szansę na polepszenie lokalnego pozycjonowania, jak również na zadbanie o reputację Twojej firmy w internecie.

 

Negatywna opinia w Google – cenna inspiracja dla content marketingu

 

Jak wiadomo, SEO uwielbia dobry content. Mało co może dostarczyć Ci tak cennych pomysłów związanych z tematami do tworzenia postów blogowych, jak właśnie opinie Twoich klientów – szczególnie te negatywne.

 

Niepochlebne oceny o Twojej marce dadzą Ci odpowiedzi na takie pytania, jak:

 

  • Czego klient oczekiwał od Twojej oferty, a co otrzymał?
  • Co zostało klientowi obiecane, a co dostał / nie dostał?
  • Co klient chciałby wiedzieć o Twojej marce, produkcie lub usłudze?

 

Dzięki tym informacjom dowiesz się, jak przebiega proces zakupowy związany z Twoją ofertą, a co za tym idzie, będziesz w stanie tworzyć content, który “otuli” potencjalnego klienta na każdym etapie podejmowania decyzji. Dodatkowo, pisane przez Ciebie artykuły będą doskonałym wsparciem dla działań SEO, a wcześniejsze, negatywne opinie, będą mogły stać się ważnym elementem budowy całej strategii pozycjonowania.

 

Negatywne opinie a SEO. Podsumowanie.

 

Mamy nadzieję, że w tej chwili już wiesz, że zła ocena firmy w Google to nie koniec świata. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, aby niezadowolonych klientów było jak najmniej, ale jeżeli już pojawi się jakiś malkontent, to starajmy się z jego opinii “wycisnąć” jak najwięcej i przekuć to w przyszły sukces naszego biznesu – również w perspektywie strategii SEO.

 

Pamiętaj również, że odpowiednia taktyka reakcji na negatywną opinię da Ci szansę, aby z wcześniejszego krytykanta zrobić lojalnego klienta, a kto wie – może nawet ambasadora marki.

 

Ocena
Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0

Masz pytania?

3 korzyści dla SEO które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami 3 korzyści dla SEO, które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami » Bloger może upiec wiele marketingowych pieczeni na jednym ogniu   Byłoby zbrodnią, gdybyśmy nie napomknęli chociaż... czytaj więcej

3 powody dlaczego poycjonowanie jest procesem ciągłym 3 powody dlaczego pozycjonowanie jest procesem ciągłym »   Jeśli zakładasz, że z agencją SEO wypracujesz kilka fraz na najwyższych pozycjach po czym wasze drogi się rozejdą,... czytaj więcej


Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić Co to jest pozycjonowanie lokalne i jak je robić? » Czym jest pozycjonowanie lokalne?   Pozycjonowanie lokalne to działania SEO mające na celu poprawienie miejsca... czytaj więcej

10 zasad dobrego sklepu mobilnego 10 zasad dobrego sklepu mobilnego »   Na naszych oczach sektor handlu rozwija się bardziej dynamicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze kilka lat temu,... czytaj więcej

Klikalny numer telefonu na stronie – więcej połączeń ze smartfonów Klikalny numer telefonu na stronie – więcej połączeń ze smartfonów »   Click-to-call - dlaczego warto umieścić klikalny numer telefonu na swojej witrynie?   Ile razy w przeciągu... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

IMG 7494 Google Tag Manager – nadawanie uprawnień do konta   Google Tag Manager jest narzędziem, które ułatwia pracę z różnymi kodami marketingowymi, m.in. Google AdWords,... czytaj więcej
unnamed Czym jest i jak działa Facebook Edge Rank? Facebook - powrót do korzeni i zmiany w Edge Rank. Jak działa nowy algorytm?   Na początku roku 2018, Mark Zuckerberg... czytaj więcej
IMG 9885001 Reklamy produktowe dla sklepów online   Szukając w Internecie interesujących Cię produktów z pewnością trafiłeś na reklamę w postaci zdjęcia i ceny... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno