Google Analytics – analityka internetowa dla Twojego biznesu

14 stycznia 2020

Prowadzenie działań marketingowych w internecie bez ich analizy jest jak prowadzenie samochodu z zamkniętymi oczami. Wiesz, że jedziesz, ale nie wiesz czy w dobrym kierunku i czy bezpiecznie dotrzesz do celu. Google Analytics to podstawowe narzędzie analityki internetowej, dzięki któremu poznasz podstawowe efekty swoich działań z zakresu marketingu digitalowego.

Google Analytics analityka internetowa dla Twojego biznesu

Masz pytania?

 

Google Analytics – podstawowe informacje

 

Aby rozpocząć korzystanie z Google Analytics musisz zaimplementować odpowiedni kod na swojej stronie internetowej. Pozwoli Ci on na zbieranie danych o użytkownikach odwiedzających Twoją witrynę, tworzenie raportów, a następnie na wyciąganie odpowiednich wniosków.

 

Zanim jednak przejdziesz do praktycznego wykorzystywania Google Analytics, musisz poznać przynajmniej podstawowe jego możliwości i zapoznać się z kluczowymi pojęciami dotyczącymi działania tego funkcjonalnego narzędzia.

 

Krótki słownik Google Analytics

 

Zaglądając wewnątrz Google Analytics, musisz wiedzieć co kryje się pod danymi zwrotami, aby odpowiednio je interpretować. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę.

 

  • Sesja

 

Sesja w Google Analytics to zbiór działań na stronie wykonywanych przez danego użytkownika. Wyobraź sobie, że internauta X wchodzi na Twoją witrynę, przegląda produkt Y, następnie produkt Z, a na końcu dokonuje transakcji. Wszystkie te zdarzenia są interpretowane jako jedna sesja.

 

Wygaśnięcie sesji następuje po 30 minutach braku aktywności, o północy (wówczas jedna sesja dzielona jest na dwie – przed północą i po niej) oraz w przypadku, gdy zmieni się źródło, z którego przybył użytkownik (np. wszedł on na Twoją stronę z Facebooka, zostawił otwartą kartę przeglądarki, a następnie wszedł z reklamy w Google – Analytics zinterpretuje to jako dwie sesje, z czego pierwsza uważana będzie za zamknięta).

 

  • Użytkownik

 

Użytkownik definiowany jest z perspektywy pliku cookie pozostawionego w danej przeglądarce. Jedna przeglądarka – jedno cookie – jeden użytkownik. Jedna osoba w związku z tym, może być interpretowana jako trzech użytkowników, np. gdy przeglądasz daną stronę najpierw na laptopie, następnie na tablecie, a na końcu na smartfonie.

 

Działa to również w drugą stronę, gdy z jednej przeglądarki korzysta kilka osób, np. na domowym komputerze.

 

  • Zdarzenie

 

Zdarzenie (hit lub event) to akcja podjęta przez użytkownika w ramach witryny. Zdarzenia muszą być wcześniej zdefiniowane w kodzie śledzenia, o którym wspominaliśmy na początku artykułu i mogą one obejmować m.in.: wysłanie formularza kontaktowego, kliknięcie w link, scroll strony, pobranie pliku, komentarz, odtworzenie video i inne.

 

Podstawowe metryki Google Analytics i ich znaczenie

 

Skoro już wiesz, co oznaczają poszczególne określenia, z którymi możesz spotkać się w Google Analytics, czas przejść do podstawowych danych obecnych w narzędziu. Dzięki nim będziesz mógł interpretować zachowania użytkowników i ulepszać swoją stronę internetową pod wieloma różnymi kątami.

 

  • Liczba odsłon / wizytę

 

Wskaźnik ten pozwoli Ci stwierdzić, jak “głęboko” użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoją stroną podczas jednej wizyty. Określa on ilość odsłon poszczególnych podstron w ramach jednej sesji. Im jest ich więcej, tym lepiej, chyba że wizyty – mimo swojego rozbudowania – nie prowadzą do konwersji lub gdy posiadasz stronę typu one-page, która z natury rzeczy nie będzie mogła pochwalić się okazałym współczynnikiem odsłon w ramach wizyty.

 

Kluczem do zadowalającej ilości odsłon jest atrakcyjny content i rozbudowane linkowanie wewnętrzne, oraz przejrzysta nawigacja, która zachęca do wyświetlenia kolejnych podstron.

 

  • Dane demograficzne

 

Google Analytics to potężne narzędzie, które zbiera również dane demograficzne i dane o zainteresowaniach użytkowników odwiedzających Twoją witrynę.

 

Dzięki niemu możesz wyciągnąć informacje o płci, wieku, czy miejscu zamieszkania gości Twojej strony, jak również o przeglądarkach i urządzeniach, z których korzystają. Dzięki temu możesz z łatwością określić profil swojego klienta i optymalizować stronę pod kątem osób, które najchętniej korzystają z Twoich produktów lub usług.

 

  • Współczynnik odrzuceń (bounce rate)

 

Na ten temat popełniliśmy już obszerny artykuł, który znajdziesz TUTAJ. W skrócie, współczynnik odrzuceń to stosunek wizyt na stronie, podczas których nie została podjęta żadna akcja, do ogółu wizyt w witrynie. 

Im niższy bounce rate tym najczęściej lepiej dla Twojego biznesu, dlatego warto zadbać o odpowiednią funkcjonalność strony i atrakcyjną z perspektywy użytkownika treść. Dzięki temu zwiększą się szanse na konwersję. A gdy już o tym mowa…

 

  • Współczynnik konwersji

 

Jest to kluczowy wskaźnik efektywności, dzięki któremu możesz jasno stwierdzić, czy Twoja strona internetowa spełnia pokładane w niej nadzieje, a więc np. czy pozwala Ci na bezpośrednią sprzedaż usług lub produktów. 

 

Współczynnik konwersji określa ilość wizyt zakończonych podjęciem pożądanej akcji przez użytkownika, w stosunku do ogółu wizyt w witrynie. Optymalizacja konwersji jest więc jednym z najważniejszych działań prowadzących do zwiększenia efektywności strony internetowej.

 

  • Średni czas spędzony na stronie

 

Jak sama nazwa wskazuje, jest to metryka wskazująca uśredniony czas trwania jednej sesji. Podobnie jak ilość wyświetleń w ramach wizyty, średni czas spędzony na stronie mówi o zaangażowaniu użytkownika i jakości umieszczanych w witrynie treści.

 

Wstęp do Google Analytics – podsumowanie

 

Jak już widzisz, Google Analytics ma potężne możliwości, chociaż omówiliśmy raptem kilka z nich. Poznaj swoich użytkowników, udoskonalaj witrynę i świadomie działaj na rzecz swojego interesu w internecie!

Ocena
Ilość ocen: 2 Średnia ocena: 5

Masz pytania?

9 AdWords – jak działa remarketing » Remarketing jest doskonałym narzędziem, zachęcającym internautę do ponownej aktywności na danej stronie internetowej. Na... czytaj więcej

na stronę Analytics – nadawanie uprawnień »   Google Analytics to narzędzie do analizy strony internetowej udostępniane przez Google. Dzięki wgraniu na stronę kodu... czytaj więcej

Content marketing – 5 powodów dla których musisz się nim zainteresować Content marketing – 5 powodów, dla których musisz się nim zainteresować » Definicja content marketingu   Content marketing nazywany jest także marketingiem treści. Jest to strategia marketingowa... czytaj więcej

OF8H800 optimized Czym jest i jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń? » Co oznacza współczynnik odrzuceń? Współczynnik odrzuceń to wskaźnik, który odnosi się do wizyt w witrynie, podczas... czytaj więcej

IMG 7494 Google Tag Manager – nadawanie uprawnień do konta »   Google Tag Manager jest narzędziem, które ułatwia pracę z różnymi kodami marketingowymi, m.in. Google AdWords,... czytaj więcej

13764 optimized Ile kosztuje strona internetowa? Cena strony internetowej dla firmy » Od czego zależy cena strony internetowej?   Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest prosta, ponieważ ostateczny koszt... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

pexels photo 102127 Optymalizacja grafiki na stronie internetowej pod SEO   Image SEO - przewodnik po optymalizacji grafik   Wiele mówi się o tym, w jaki sposób przygotowywać teksty na... czytaj więcej
Czy warto współpracować z mikroinfluencerami Czy warto współpracować z mikroinfluencerami?   Zacznijmy od tego jak definiować mikroinfluencera, bo być może nie dla wszystkich jest to oczywiste. Otóż... czytaj więcej
Klikalny numer telefonu na stronie – więcej połączeń ze smartfonów Klikalny numer telefonu na stronie – więcej połączeń ze smartfonów   Click-to-call - dlaczego warto umieścić klikalny numer telefonu na swojej witrynie?   Ile razy w przeciągu... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno