Filtr Google – co to jest?

3 stycznia 2018
digital marketing 1433427 1920 1

Masz pytania?

Nie każdy użytkownik wyszukiwarki Google zdaje sobie sprawę z mechanizmów jej działania. Często w dość bolesny sposób przekonują się o tym osoby, które samodzielnie prowadzą działania e-marketingowe w ramach SEO, czyli pozycjonowania i optymalizacji strony internetowej. Jednym z problemów jest filtr Google – czym on jest?

Filtrem Google nazywa się karę, nakładaną na strony internetowe przez wyszukiwarkę Google, która skutkuje zmniejszoną widocznością strony w wynikach wyszukiwania. Obniżenie pozycji strony to kara za użycie mechanizmów niezgodnych z regulaminem wyszukiwarki, np. niskiej jakości treści, systemów wymiany linków, czy też niskiej jakości odnośników prowadzących do witryny.

Rodzaje filtrów Google

Filtry Google można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od tego, w jaki sposób zostały one nałożone na daną stronę internetową:

  • Algorytmiczny filtr Google – to kara nakładana automatycznie przez algorytmy wyszukiwarki Google na podstawie prowadzonych przez nie analiz. Zazwyczaj w takim przypadku nie ma powiadomienia w Google Webmaster Tools (Search Console). Zwykle przyczyną nałożenia filtra jest zbyt duże zagęszczenie słów kluczowych na stronie (w treści witryny i metatagach), a także powielanie treści czyli tzw. „duplicate content” (np. pobieranie treści z zewnętrznych witryn, w tym także identyczne opisy producenta u wielu dystrybutorów) oraz niskiej jakości odnośniki, prowadzące do strony internetowej, w tym linkowanie wyłącznie z wykorzystaniem fraz (EM).

    Poniżej przykładowy wykres widoczności witryny, wskazujący na obecność filtra algorytmicznego:

Wykres widoczności witryny, wskazujący na obecność filtra algorytmicznego
Wykres: semstorm.com(1)

  • Ręczny filtr Google – jest on nakładany na stronę internetową przez pracowników Google. Właściciel strony może wtedy sprawdzić informacje o filtrze na swoim koncie Google. Filtr pojawia się najczęściej na stronach z nienaturalnymi linkami.

dzialania reczne

Filtry można podzielić również ze względu na zakres kary:

  • Filtr częściowy (dopasowanie częściowe) – zostaje nałożony tylko na wybrane frazy dotyczące danej strony internetowej; pozycja strony spada tylko na te frazy.

google dopasowanie czesciowe

  • Filtr całościowy (dopasowanie w całej witrynie, czysty spam) – dotyczy on obniżenia pozycji dla wszystkich haseł danej strony internetowej.

dopasowanie cala witryna

Jedną z możliwości „wyjścia” z filtra Google jest naprawa strony, w szczególności zmiana jej treści, sposobu funkcjonowania (np. usunięcie systemów wymiany linków, „załatanie” dziur) oraz prowadzących do niej odnośników. Każdy filtr Google musi być indywidualnie analizowany, gdyż nie ma jednej, uniwersalnej metody na wycofanie ręcznie nałożonych kar.

Po podjęciu czynności zmierzających do poprawy jakości witryny, zgodnie ze wskazówkami dla webmasterów, należy zgłosić prośbę o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Trafność diagnozy oraz skuteczność działań podjętych na stronie w celu usunięcia problemu, zdecyduje o tym, czy nasza prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie czy negatywnie.

prosba zaakceptowana

W drugim przypadku należy ponownie podjąć kroki, mające na celu poprawienie jakości witryny.

Prośba odrzucona z powodu dalszego występowania nienaturalnych linków:

prosba odrzucona linki2

Prośba odrzucona z uwagi na czysty spam

prosba odrzucona spam

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat filtrów Google albo podejrzewasz, że został on założony na Twoją stronę internetową, skontaktuj się z nami. W agencji Internetica mamy duże doświadczenie z filtrami Google i z chęcią pomożemy Ci w rozwiązaniu Twojego problemu.

Źródła:

  1. semstorm.com
  2. Google Search Console
Ocena
Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0

Masz pytania?

Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

9 AdWords – jak działa remarketing Remarketing jest doskonałym narzędziem, zachęcającym internautę do ponownej aktywności na danej stronie internetowej. Na... czytaj więcej
3 korzyści dla SEO które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami 3 korzyści dla SEO, które możesz osiągnąć dzięki współpracy z blogerami Bloger może upiec wiele marketingowych pieczeni na jednym ogniu   Byłoby zbrodnią, gdybyśmy nie napomknęli chociaż... czytaj więcej
8 Pozycjonowanie sklepów internetowych Pozycjonowanie sklepów internetowych Dobra widoczność sklepu online w wyszukiwarce Google jest tym samym, co dobra lokalizacja dla sklepu... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno