Czym jest i jak działa Facebook Edge Rank?

12 września 2018

Facebook to aktualnie absolutnie najpopularniejsze medium społecznościowe. Z początku wykorzystywane głównie do podtrzymywania relacji pomiędzy osobami prywatnymi, ale od pewnego momentu działające również jako skuteczny sposób komunikacji na linii klient-firma.

 

unnamed

Masz pytania?

Facebook – powrót do korzeni i zmiany w Edge Rank. Jak działa nowy algorytm?

 

Na początku roku 2018, Mark Zuckerberg – właściciel Facebook’a – ogłosił, że portal wraca do korzeni i będzie przede wszystkim stawiał na kontakt międzyludzki, co znajdzie swoje odbicie w treściach wyświetlanych na newsfeedzie użytkowników. Na marketerów padł blady strach. Oto bowiem jeden z głównych kanałów budowania relacji z klientem miał zmienić swoje oblicze na niekorzyść biznesu.

 

Coraz więcej osób zaczęło interesować się w związku z tym zagadnieniem Edge Rank i tego, jak ratować organiczne (bezpłatne) zasięgi stron na Facebook’u, które systematycznie spadały, a wykorzystywane do tej pory metody ich podtrzymywania przestały działać.

 

Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, co to jest Facebook Edge Rank, jak działa i co robić, aby publikowane przez Was treści zostały przez niego docenione, to śpieszymy z wyjaśnieniem.

 

Zmiany nie oznaczają, że to medium straci na znaczeniu w komunikacji marek. Trzeba się z nim tylko odpowiednio obchodzić!

 

Facebook Edge Rank – czym właściwie jest?

 

W uproszczeniu Edge Rank jest algorytmem, który oblicza, jakie treści publikowane w medium społecznościowym będą potencjalnie wartościowe dla użytkownika, a co za tym idzie – będą organicznie wyświetlane na jego newsfeedzie. Ponieważ Facebook chce być miejscem przyjaznym człowiekowi, a aktualnie przywiązuje do tego jeszcze większą wagę niż wcześniej, promowane są przez niego treści udostępniane przez znajomych, rodzinę oraz content z grup i stron, z którymi użytkownik często wchodzi w interakcję. Algorytm, wybierając ważne dla odbiorcy treści, bierze pod uwagę przede wszystkim 3 czynniki.

 

3 kluczowe składowe algorytmu Edge Rank

 

To, co wyświetlane jest na naszych newsfeedach zależy od następujących wskaźników:

 

  • Affinity – relacja łącząca użytkownika z innym profilem/stroną/grupą.

 

W dosłownym tłumaczeniu affinity to powinowactwo. W tym wypadku chodzi o częstotliwość zaangażowania i interakcji, które podejmujemy wchodząc w kontakt z osobą lub marką na Facebook’u.

 

Składowymi wskaźnika “Affinity” są komentarze, udostępnienia, reakcje, a nawet czas, który spędzasz zapoznając się z danym contentem. Nie wszystkie one traktowane są jednak jednakowo. Przypisane są im odpowiednie wskaźniki istotności.

 

  • Weight – waga, istotność informacji.

 

W tym wypadku Facebook oblicza istotność zaangażowania związanego z contentem. Podział przebiega według kryterium – zaangażowanie aktywne (pozytywne) i pasywne (neutralne).

 

Do pierwszego z nich zalicza się: komentarze, udostępnienia, reakcje.

 

Drugie kryterium obejmuje natomiast: kliknięcie w materiał, obejrzenie video, zatrzymanie się na grafice.

 

Czy oznacza to, że za wszelką cenę powinniśmy “wymuszać” pozytywne zaangażowanie? Z tym algorytm stety/niestety również sobie radzi. Słowem kluczem w tym wypadku jest właśnie istotność. To, co wcześniej działało, czyli tzw. engagement baity, stracą na znaczeniu, a przynajmniej można to wyczytać z oświadczeń Facebook’a.

 

Działania wchodzące w zakres engagement bait to m.in: głosowanie reakcjami, “wybierz A lub B”, “oznacz kogoś, kto…”, tzw. piętrowe komentarze, czyli odpowiedź na komentarz użytkownika w 2-3 słowach lub za pomocą emotikony. Portal będzie patrzeć również mniej przychylnie na treści stricte reklamowe i promocyjne, które nie są wspierane działaniami płatnymi.

 

  • Decay – aktualność.

 

Tego kryterium wyjaśniać raczej nie trzeba. Użytkownicy korzystają z Facebook’a również po to, aby być “na czasie”. Portal promuje więc content aktualny, ale bierze również pod uwagę to, kiedy została wobec niego podjęta ostatnia reakcja.

 

Co zrobić, aby Facebook Edge Rank polubił moje treści?

 

Skup się nie na samym algorytmie, ale na zasadniczym celu portalu, czyli na tworzeniu społeczności. Przez słowo “społeczność” rozumiemy nie ilość osób, które polubiły Twoją stronę na Facebook’u lub dołączyły do grupy, ale użytkowników, którzy wchodzą stale w interakcję między sobą wzajemnie i – przede wszystkim – z Twoją marką. Jak to zrobić?

 

  • Treści dla ludzi, a nie dla firmy!

 

Jeżeli do tej pory tworzyłeś treści z myślą o swojej firmie, to musisz zmienić podejście. Twórz na Facebook’u content, który kochają fani Twojego biznesu! Skup się na tym, co ich łączy i czym chętnie sami podzielą się ze swoimi znajomymi.

Najskuteczniej osiągniesz to dzięki wywołaniu emocji. Przemyśl, jakie treści motywują fanów Twojej strony, z jakimi wyzwaniami się każdego dnia borykają, co jest szczególnie bliskie ich sercu i pod jakim contentem najchętniej się angażują. To niełatwe, ale bardzo efektywne! Jeżeli do tego dołączysz przekaz, na którym zależy Ci z perspektywy biznesowej, to sukces jest Twój.

 

  • Dobieraj odpowiedni format contentu.

 

Co spotyka się z największym zaangażowaniem, a jednocześnie jest uwielbiane przez algorytmy Facebook’a? Video!

 

Filmy na Facebook’u bardzo sprzyjają naturalnym interakcjom i są znacznie skuteczniejsze, niż zwykłe posty zawierające tekst, grafikę, czy odnośnik do zewnętrznej strony. Jeżeli dodatkowo włączysz do swojej strategii ciekawe formaty transmisji live, to na pewno całość Twojej strategii komunikacji w social media na tym zyska. Pamiętaj jednak, aby video i live odpowiadały na to, o czym pisaliśmy powyżej.

 

  • Aktywuj społeczność w grupach.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również założenie grupy związanej z branżą, w której operuje Twoja firma. Jeżeli prowadzisz stronę drogerii, spróbuj założyć grupę “Porady kosmetyczne” i wokół niej zbudować społeczność, która będzie wymieniać się dobrymi praktykami. Nienachalnie możesz tam oczywiście publikować treści związane z produktami w sklepie, jak również sam/sama publikować porady związane z makijażem lub dbaniem o cerę. Dzięki temu zbudujesz wizerunek specjalisty w danym zakresie.

 

Mamy nadzieję, że powyższe rady wyjaśniły Ci czym jest Facebook Edge Rank i dały dużo inspiracji do tego, jak zmienić swoją strategię marketingową, aby była ona bardziej przyjazna dla użytkowników tego portalu, jak również samego jego algorytmu. Wdrożenie w życie tych zaleceń powinno odbić się bardzo pozytywnie na zasięgach organicznych contentu Twojej strony na Facebook’u.

 

Ocena
Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0

Masz pytania?

wykorzystanie social media w świecie mody Wykorzystanie Social Media w świecie mody i kosmetyków »   Branża mody na przestrzeni ostatnich latach notuje ciągły wzrost popularności. Mimo olbrzymiej konkurencji, przybywa... czytaj więcej

Jak organizować konkursy w social media Jak organizować konkursy w Social Media? »   Organizowanie konkursów w mediach społecznościowych jest dobrym sposobem na zwiększenie zaangażowania obecnych... czytaj więcej

Czy warto współpracować z mikroinfluencerami Czy warto współpracować z mikroinfluencerami? »   Zacznijmy od tego jak definiować mikroinfluencera, bo być może nie dla wszystkich jest to oczywiste. Otóż... czytaj więcej

Czy social media mogą wpływać na pozycję strony Czy social media mogą wpływać na pozycję strony? » Media społecznościowe a SEO. Wzajemne relacje   W 2014 roku Google oficjalnie ogłosiło, że social media nie są... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

dobre i złe praktyki pozycjonujące White Hat SEO a black hat Dobre i złe praktyki pozycjonowania
White Hat SEO a Black Hat SEO
  Świat nie jest czarno-biały i trochę podobnie jest z SEO. Niestety, trzeba postawić sprawę jasno i przyznać, że... czytaj więcej
Dystrybucja contentu – sprawdzone sposoby Dystrybucja contentu – sprawdzone sposoby Jak dystrybuować content?   Stworzenie dobrej treści wymaga pomysłu, czasu, wiedzy i umiejętności. Niemniej to... czytaj więcej
unnamed Czym jest i jak działa Facebook Edge Rank? Facebook - powrót do korzeni i zmiany w Edge Rank. Jak działa nowy algorytm?   Na początku roku 2018, Mark Zuckerberg... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno