6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce

19 września 2018

Odpowiednie SEO jest dla sklepu internetowego tym, czym dla butiku stacjonarnego atrakcyjna lokalizacja. Lwia części e-commerce, które odnoszą sukces, właśnie z tego źródła pozyskuje większość ruchu i jednocześnie czerpie zeń największe zyski.

 

Optymalizacja sklepu internetowego pod kątem wyszukiwarek jest o tyle korzystna dla osób prowadzących handel elektroniczny, że zainwestowane w nią pieniądze zwracają się w sposób systematyczny i stały (oczywiście zaznaczając, że działania SEO muszą być doglądane i ciągle udoskonalane). W jaki sposób osiągnąć sukces w wynikach wyszukiwania?

 

Poniżej znajdziesz 6 sprawdzonych sposobów na promocję sklepu internetowego w wyszukiwarce, które znacznie przybliżą Cię do osiągnięcia tego celu.

 

6 sprawdzonych sposobów na poprawę pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarce

Masz pytania?

SEO sklepu internetowego – 6 złotych zasad

 

Pozycjonowanie to maraton, a nie sprint, a do każdego długiego biegu trzeba się odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest z SEO. Wierz nam jednak, że jeżeli przygotowujesz solidnie grunt, plony będą owocne. To, o czym opowiemy poniżej jest absolutnym “must have” każdego e-commerce, który ma zamiar zaistnieć na rynku handlu elektronicznego.

 

1. Zadbaj o unikalne opisy produktów

 

Mało jest rzeczy tak denerwujących roboty Google jak zduplikowana jeden do jednego treść strony. Wydawałoby się, że zasada ta nie powinna dotyczyć sklepów internetowych, ale jest zgoła inaczej. Co prawda ten sam model buta posiada te same cechy w sklepie X i Y, ale nie oznacza to, że zamieszczone w tych e-sklepach opisy muszą być identyczne.

 

Jak opis produktu wpływa na SEO?

 

Nie dość, że opis produktu może wyróżnić Twój sklep na tle konkurencji, to odpowiednio przygotowany pozytywnie wpłynie na SEO. Jeżeli natomiast zdecydujesz się skorzystać z opisu dostarczonego przez dystrybutora towaru, to bardzo prawdopodobnym jest, że zostaniesz (zresztą słusznie!) posądzony przez Google o duplikowanie treści.

 

Dobry opis produktu pod pozycjonowanie powinien posiadać:

 

  • słowa kluczowe dla sklepu i samego przedmiotu
  • odpowiednią długość – nie mogą być to 3 linijki tekstu, ale również nie 2 strony
  • przyjazną strukturę adresu URL
  • boksy linkujące wewnętrzne do produktów i kategorii powiązanych
  • treść przyjazną nie tylko robotom, ale przede wszystkim potencjalnym klientom

 

UX a opis produktu

 

Odpowiednio przygotowany opis produktu przysłuży się również użyteczności Twojego sklepu, a to znów będzie miało wpływ na jego ostateczną konwersję.

 

Zadbaj, aby klient w opisie znalazł wszystkie najważniejsze dla niego informacje. Starannie sformatuj treść i zadbaj o jej poprawność językową. Pisz nienachalnym językiem korzyści i zainteresuj użytkownika narracją o przedmiocie. Sprostanie tym zaleceniom to rzecz niełatwa, ale bardzo skuteczna z perspektywy sprzedaży.

 

2. Social proof – opinie o produkcie

 

Kolejnym ważnym elementem karty produktu są opinie o oferowanym przedmiocie. To tak zwany social proof. Buduje on zaufanie do Twojej marki i towarów, a przyjmując odpowiednią postać, promuje również Twój sklep w oczach wyszukiwarki.

 

Rich snippet, czyli rozszerzony opis strony internetowej w wynikach wyszukiwania

 

Dzięki poprawnemu wyposażeniu karty produktu w mikrodane, przed oczami użytkownika poszukującego w wyszukiwarce pożądanego przedmiotu pojawi się nie tylko tytuł i opis strony, ale również wyrażona w gwiazdkach ocena i ilość opinii o produkcie, jego cena i stany magazynowe. Jeżeli użytkownik musi wybierać pomiędzy dziesiątkami stron niewyposażonymi w tę przydatną opcję, a jedną, która ją posiada, jesteśmy pewni, że zdecyduje się kliknąć właśnie w nią.

 

3. Blog / poradnik w sklepie internetowym

 

Prowadzenie bloga w sklepie internetowym jest skutecznym sposobem na zbudowanie wizerunku specjalisty w branży, a także na wsparcie SEO samego e-commerce.

 

Tworzone artykuły powinny mieć charakter poradnikowy, ale nie skupiać się wyłącznie na produktach. Jeżeli prowadzisz np. sklep z materacami, pozwól użytkownikowi dowiedzieć się czegoś o śnie i wypoczynku. To doskonałe miejsce do zabiegów long tail SEO, wewnętrznego linkowania i ostatecznego przekształcenia jednorazowego nabywcy w stałego klienta.

 

Zaprezentuj się klientowi w roli eksperta

 

Merytoryczne treści na blogu lub w poradniku sprawiają również, że w oczach nabywcy stajesz się ekspertem, który pasjonuje się tym, co robi i pisząc kolokwialnie – “zna się na rzeczy”. Teksty poradnikowe pełnią również inną marketingową rolę, a mianowicie budują nieuświadomioną potrzebę posiadania danego produktu.

 

4. Zadbaj o prędkość ładowania się e-sklepu i jego RWD

 

Powtarzamy to zalecenie jak mantrę, ale obserwując kondycję stron i sklepów internetowych wiemy, że wciąż nie dla wszystkich porady te są oczywiste.

 

Responsywność witryny

 

Google promuje strony, które zaprojektowane są w zgodzie z RWD, czyli responsive web design. W zabiegu tym chodzi o to, aby witryna wyświetlała się poprawnie na wszystkich urządzeniach, na których może być prezentowana, a więc na desktopie, tablecie i smartfonie. Tworząc lub optymalizując swój sklep internetowy powinieneś przyłożyć do tego szczególną wagę.

 

Page speed, czyli szybkość ładowania się strony

 

Oprócz RWD, ważną kwestią jest także czas wczytywania się strony. Ma to znaczenie w pozycjonowaniu danej witryny, ale również wpływa na jej wskaźnik odrzuceń. Potencjalni klienci nie lubią czekać w kolejkach, a więc nie będą również czekać w nieskończoność na załadowanie się wszystkich skryptów Twojego e-commerce.

 

5. Opisy kategorii w e-commerce a SEO sklepu internetowego

 

Podobnie jak w przypadku pojedynczego produktu, powinieneś również zadbać o odpowiedni opis całej kategorii w zależności od struktury Twojego sklepu internetowego. Każda kategoria i subkategoria powinna posiadać osobny, unikalny opis, dzięki czemu będzie ona łatwiejsza do zaindeksowania przez roboty wyszukiwarek, jak również będzie budować tzw. bazę słów kluczowych z długiego ogona.

 

To nie wszystko! Opis kategorii może również wyróżnić Twoją ofertę na tle konkurencji i sprawić, że klienci chętniej zapoznają się z umieszczonymi w niej produktami.

 

6. Mapa XML sklepu internetowego

 

Mapa XML sklepu internetowego to swoisty przewodnik dla robotów Google po Twojej witrynie. Wspiera ona SEO, a także ułatwia poprawne indeksowanie poszczególnych podstron. Jej posiadanie jest zawsze zalecane, ale w przypadku sklepów internetowych jest wręcz obowiązkowe, jeżeli marzysz o wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Pamiętaj jednak, że mapa XML, jak każda mapa drogowa, z czasem może się zdezaktualizować, a więc ważnym jest, aby nie zapominać o jej odświeżaniu, najlepiej podczas każdych poważniejszych zmian w sklepie internetowym.  

 

Promocja e-commerce w wyszukiwarce. Podsumowanie.

 

Wdrażając w życie powyższe rekomendacje na pewno poprawisz wyniki swojego sklepu internetowego w wyszukiwarce i sprawisz, że klienci będą chętniej w nim przebywać.

 

Pozycjonowanie sklepu internetowego bywa mozolne i pracochłonne, ale wykonywane w sposób prawidłowy przynosi rewelacyjne rezultaty. Jeżeli potrzebujesz w tym względzie porady lub pomocy, pamiętaj, że zawsze możesz

 

Skontaktować się ze specjalistami

 

 

Ocena
Ilość ocen: 0 Średnia ocena: 0

Masz pytania?

Czy certyfikat SSL wpływa na pozycjonowanie SSL a SEO Czy certyfikat SSL wpływa na pozycjonowanie? SSL a SEO »   Zmiana HTTP na HTTPS to nie tylko zabezpieczenie transmisji strumienia danych przepływających przez naszą stronę, ale... czytaj więcej

Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać Pozycjonowanie Long Tail SEO – czym jest i dlaczego musisz o nie zadbać? »   Wraz z rozwojem internetu, ewoluowały również nasze zachowania w sieci. Wszyscy mamy nieco większą świadomość na... czytaj więcej

business 3080799 1280 Pozycjonowanie sklepu internetowego – dobór fraz »   Zgodnie z regułą pareto 20% fraz generuje 80% sprzedaży i to właśnie należy mieć w pamięci przygotowując listę... czytaj więcej

Pozycjonowanie w Google dla każdej firmy Sklep internetowy przyjazny działaniom SEO i SEM – pożądane cechy »   SEO i SEM w sklepie internetowym   Na rynku oprogramowania sklepów internetowych mamy do wyboru setki... czytaj więcej

10 zasad dobrego sklepu mobilnego 10 zasad dobrego sklepu mobilnego »   Na naszych oczach sektor handlu rozwija się bardziej dynamicznie niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze kilka lat temu,... czytaj więcej

Dodanie zakładki aktualności do stron firmowej czy warto Dodanie zakładki „aktualności” do strony firmowej – czy warto? »   Wiele osób po umieszczeniu tekstów na stronie internetowej zapomina o ich aktualizacji. To duży błąd i... czytaj więcej


Lub co powiesz na lekturę interesujących artykułów z naszego bloga?

Long tail w pozycjonowaniu 10 Jak działa dezinformacja w mediach społecznościowych? Działania wojenne prowadzone są nie tylko w Ukrainie. Obszarem objętym mrokiem konfliktu jest także internet, a to, co dzieje... czytaj więcej
68 Pillar Page – czym jest i jak wpływa na wyniki SEO   Czym jest pillar page?   Aktualne trendy wśród użytkowników wyszukiwarek wskazują, że wpisywane przez nich... czytaj więcej
IMG 7494 Google Tag Manager – nadawanie uprawnień do konta   Google Tag Manager jest narzędziem, które ułatwia pracę z różnymi kodami marketingowymi, m.in. Google AdWords,... czytaj więcej

Nasze certyfikaty

Google Partner
Google Analytics
Google Ads
DIMAQ Digital Marketing
QUALID Anti Fraud
QUALID Brand Safety
Sprawdź ofertę
Zamknij okno